poniedziałek, 1 października 2018

Co To Jest Popęd Seksualny i Hiperseksualność?

Popęd seksualny, tzw. libido to nic innego jak pochodzące z wewnątrz organizmu pobudzenie, które posiada tylko i wyłącznie jeden cel – zaspokojenie potrzeb seksualnych. Pojęcie libido wprowadził Zygmunt Freud, który rozumiał ten termin jako formę energii życiowej i seksualnej. Libido to nic innego jak pobudzenie seksualne. O prawidłowym poziomie libido mówimy wtedy, gdy mamy ochotę na seks oraz gdy jesteśmy zdolni do rozpoczęcia i doprowadzenia do końca satysfakcjonującego (obojga partnerów) stosunku płciowego. Warto w tym momencie wspomnieć iż między libidem męskim a żeńskim istnieją bardzo widoczne różnice m.in. kobiety potrzebują dłuższego czasu aby osiągnąć orgazm i charakteryzują się dużo słabszą potencją seksualną. To tyle na wstępie, przejdźmy zatem do głównego zagadnienia – Co to jest Hiperseksualność?

Co To Jest Hiperseksualność?

Hiperseksualność to nic innego jak wyraźnie nadmierny popęd seksualny, który może mieć podłoże psychiczne jak również fizyczne. W największej liczbie przypadków, hiperseksualność stanowi efekt uboczny jakieś choroby. Jeśli nadmierny popęd seksualny prowadzi do agresywnych zachowań – należy go leczyć.

Większość naukowców jednak nie jest zgodnych co do przyczyn nadmiernego popędu seksualnego. Nie ma bowiem norm określających kiedy popęd seksualny człowieka jest na normalnym poziomie, a kiedy przybiera formę choroby. Sami możemy jednak ocenić nasz stan popędu seksualnego w prosty sposób – jeśli chęć uprawiania seksu dominuje nad naszymi innymi potrzebami, należy udać się do lekarza specjalisty czyli seksuologa. Często jednak, nadmierna pobudliwość seksualna jest całkowicie normalna – dla przykładu u mężczyzn między 16 a 25 rokiem życia jest objawem dla wczesnego stadium rozwoju seksualnego.

Przyczyny fizyczne hiperseksualności to różne choroby i schorzenia, które mają bardzo negatywny wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie na gospodarkę hormonalną. Lekarze i specjaliści wymieniają takie choroby jak autyzm, encefalopatie, hiperandrogenizm (nadmiar męskich hormonów) czy choroba Alzheimera. Jednak nie zawsze popęd seksualny może być podwyższony ze względu na chorobę. W wielu przypadkach libido może wskoczyć na wyższy poziom podczas przyjmowania leków które mają w swoim składzie testosteron, a także podczas zażywania sterydów anabolicznych. W przypadku mężczyzn, efekt ten jednak szybko mija ponieważ przyjmowanie sztucznego testosteronu zaburza pracę jąder co w konsekwencji obniża produkcję naturalnego hormonu.

Przyczyny psychiczne hiperseksualności to częsty objaw tzw. choroby afektywnej dwubiegunowej. Zazwyczaj w czasie trwania tej choroby, chory wyzbywa się wszelkich zahamowań w sferze seksu i jest skory do bardziej ryzykownych zachowań. W krótkim czasie może przerodzić się to w manię na punkcie seksu. Powiększony popęd seksualny może także objawić się podczas zaburzeń osobowości np. podczas lęku, kompleksów lub braku pewności siebie. Wtedy chory, chcąc mieć chwile zapomnienia od swoich trosk i problemów, zatraca się w doznaniach fizycznych. Często zdarza się również iż zwiększony popęd seksualny widoczny jest u osób wychowywanych w domu zakazów, nakazów i kar. Jeśli w domu pacjent znał temat seksu jako temat tabu, o którym nie wolno było rozmawiać, bardzo możliwe iż po osiągnięciu dojrzałości będzie chciał na własnej skórze się przekonać. To tylko krótka droga do seksoholizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz